Ako si vypestovať zdravé vlasy?

Lesklé, zdravé, najlepšie dlhé a husté vlasy... No kto by také nechcel mať? Nie každý má však to šťastie zdediť také gény .
V mojej práci stretávam ľudí s rôznymi typmi vlasov. Genetiku neovplyvníme. No mám zopár tipov, ako si ich vypestovať. Starostlivosť o vlasy nie je len o návšteve kaderníckeho salónu. Doma im treba dopriať pozornosť a výsledok sa dostaví.
1. Šampón, kondicionér, balzam a maska

Výber šampónu závisí od typu vlasov. Občasné prestriedanie šampónu vlasom prospieva. Pričasté umývanie neodporúčam, nakoľko prirodzený maz plní výživnú a ochrannú funkciu. Pred farbením a odfarbovaním je vhodné mať mastnejšie vlasy, je to prirodzená ochrana vlasov pred poškodením.
Najlepšou voľbou sú šampóny bez sulfátov, silikónov a s vyváženým PH. Šampón počas umývania vlasový povrch otvorí a prenikne do vlasu, kde plní svoju čistiacu funkciu. Odporúčam následne jemne odsať vodu z vlasov do uteráka a následne naniesť ďalší dôležitý prípravok. Aby sa povrch vlasu uzavrel, použijeme kondicionér, balzam alebo masku. Preto sa nám vlasy krásne lesknú a sú ľahko rozčesateľné. Preto po každom umytí treba použiť aj kúru v takejto forme. Jedenkrát týždenne na noc nechať pôsobiť ricínový olej votretý do pokožky hlavy a po celej dĺžke vlasov - to je tip odo mňa prinášajúci veľmi pozitívne účinky. Odporúčam :)
2. Mechanické poškodzovanie vlasov

Vlasy po umytí nechávame voľne uschnúť čo najčastejšie. Vlasy v žiadnom prípade nešúchame uterákom. Horúci vzduch im neprospieva. Taktiež žehlenie ich oslabuje. Samozrejme, že nie vždy sa tomu dá vyhnúť. V takom prípade odporúčam chrániť vlasy sprejmi alebo olejmi chrániacimi vlasy pred teplom. Vedeli ste, že žehlenie nad 170 stupňov dokáže ovplyvniť farbu nafarbených vlasov?

Niektoré moje klientky sa vzdali na dlhší čas fénovania a žehlenia a zmeny v kvalite vlasov boli ohromujúce.

3. Pravidelné podstrihnutie končekov

Odporúčam každých 6-10 týždňov podstrihnúť končeky. Ak si pravidelne necháte podstrihnúť končeky, zabránite štiepeniu a tým pádom sa vyhnete neskoršiemu radikálnemu skráteniu. Zdravé vlasy sa pestujú takto lepšie, aj keď sa môže zdať, že pomalšie. Veľmi často sa dievčatá nechcú vzdať svojich zničených vlasov a po pár rokoch sú nakoniec nútené obetovať aj 20 centimetrov zo svojej dĺžky, čo je nárazovo naozaj veľa. Preto radím radšej jedenkrát za dva mesiace obetovať pol centimetra, čo je rozhodne menej "bolestivé" .

4. Výživa zvnútra

Dodaním potrebných živín a vitamínov dokážeme ovplyvniť kvalitu a rast vlasov. Vitamíny skupiny A, E, C, biotin, kremík, dostatočný prísun tekutín a taktiež konzumácia vajíčok, orechov, strukovín, rýb, kvalitných olejov, ovocia a zeleniny vyživuje vlasy zvnútra.

Vitamínové prípravky nemusia byť najdrahšie, treba sledovať zloženie.

5. Farbiť alebo nefarbiť?

Farbenie a najmä odfarbovanie prenechať na odborníkov, nakoľko zvoliť správny odtieň a postup vie skúsený kaderník lepšie ako laik.
Farbenie v salóne je lacnejšie ako následná oprava doma odfarbovaných vlasov.

Salónové farby sú šetrnejšie k vlasom a novodobé inovácie idú neustále vpred, aby vlasy chránili a menej zaťažovali.

Dúfam, že vám moje tipy boli nápomocné a spoločne si vypestujeme krásne vlasy :)